Szkoła

Po ukończeniu 7. klasowej Szkoły Publicznej w Czarnożyłach rozpoczął w dniu 3. września 1929 r. naukę
w 3-letniej Koedukacyjnej Szkole Handlowej Polskiej Macierzy Szkolnej w Wieluniu.

Być może tak wyglądał w okresie nauki, jak na zdjęciu obok. (Fot. 8). Młody chłopak w garniturze, białej koszuli z wyszywanym kołnierzykiem, krawacie, z chusteczką i ozdobą w butonierce - taki wygląd sugeruje, że zdjęcie było robione na uroczystą okazję. Pani Anna, siostra Józefa powiedziała mi, że własnoręcznie wyszywała widoczny na zdjęciu krawat.

  
Przedstawiam również zdjęcie rodziców Józefa z 1930 roku, czyli w okresie jego edukacji w szkole handlowej (Fot. 9). Na zdjęciu uwieczniona jest również 10. letnia wówczas Stefania.

Jak mi powiedział wspomniany już pan Książek, w tamtych latach tylko dzieci z bogatych rodzin kontynuowały naukę "w mieście". W tym czasie tylko dwie osoby z gminy Ostrówek podjęły dalszą naukę po szkole podstawowej. Jedną z nich był właśnie bohater tego opracowania, Józef Marciniak. Drugą osobą według Pani Anny, był Piotr Plaszczyk, kuzyn jej późniejszego męża. Osoba o tym nazwisku często się podpisuje na szkolnych zdjęciach Józefa.

Posiadam legitymację uczniowską Józefa Marciniaka z ostatniego roku nauki (Dok. 1), oraz świadectwo ukończenia 3-klasowej Koedykacyjnej Szkoły Handlowej Polskiej Macieży Szkolnej w Wieluniu. Szkołę ukończył z wynikiem bardzo dobrym.





O szkole prof. Tadeusz Olejnik w "Leksykonie Miasta Wielunia"1 pisze tak:
Szkoła Handlowa, postała w 1925 r. jako szkoła dwuklasowa Polskiej Macierzy Szkolnej. Wspierana przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Miała na celu przygotowanie dziewcząt i chłopców do zawodu kupieckiego. Uczęszczała do niej młodzież, która ukończyła 6 lub 7 oddziałów szkoły powszechnej. Zajęcia odbywały się początkowo w godzinach popołudniowych w salach Gimnazjum Męskiego, następnie w budynku przy ulicy Krakowskie Przedmieście 19.

W 1927 r. przekształcona w 3-letnią Koedukacyjną Szkołę Handlową Polskiej Macierzy Szkolnej. Uzyskała pełne prawa państwowych szkół zawodowych. Od sierpnia 1928 r. mieściła się we własnym lokalu przy ul. Targowej nr 2. Na początku 1928 roku w 2 klasach uczyło się 29 uczniów. W roku szkolnym 1928/29 miała 65 uczniów, 1929/1930 - 73 uczniów (kurs I 33, kurs II 28, kurs III 12). Uczniowie wnosili czesne w wysokości 20 zł miesięcznie. We wrześniu 1929 r. otwarto bursę na 12 miejsc. W 1929 r. pierwsze świadectwa uzyskało 14 absolwentów.

Dyrektorzy: Z Kaczyńska, L. Suski, Wiktor Sikorski.
1. Tadeusz Olejnik; Leksykon Miasta Wielunia, 1988, str. 192 i dalej.