ZMW Wici

Związek Młodzieży Wiejskiej to organizacja skupiająca młodzież ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Liczy obecnie ok. 10 tysięcy członków. Jego założycielem był w 1928 Ignacy Solarz - pedagog, twórca uniwersytetów ludowych. Związek Młodzieży Wiejskiej działał nieprzerwanie w latach 1928-1939. Od 1931 związany był ze Stronnictwem Ludowym. Prowadził działalność kulturalno-oświatową oraz wychowawczą, m.in. poprzez uniwersytety ludowe.
Od 1996 Związek Młodzieży Wiejskiej jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego Komitetu Młodych Farmerów i Klubów 4H, który skupia 25 organizacji europejskich. Jest również członkiem Polskiej Rady Młodzieży.
WIKIPEDIA

Józef aktywnie uczestniczył w działalności Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici" - wskazują na to zdjęcia z 1933 i 1934 r. oraz informacje zawarte w publikacji "Z dziejów ruchu młodzieżowego w woj. sieradzkim 1918-1987"2, w której znajdujemy informację, że w maju 1933 r. pełnił funkcję prezesa. Funkcję skarbnika pełniła wówczas Marciniakówna Anna - siostra Józefa. Pani Anna zdradziła mi, że niewiele miała roboty, bo wszelkie związane z tą funkcją prace z lubością wykonywał za nią brat Józef.

W 1934 r. Józef pełnił z ZMW "Wici" funkcję sekretarza. Aktywne uczestnictwo Józefa w pracach "Wici" potwierdzają również fotografie, które przedstawiam poniżej (Fot. 13).


Podpis na odwrocie zdjęcia (Fot. 13): Uczestnicy 5-cio dniowego Wojewódzkiego kursu w Męce podczas gimnastyki dn. 10 maja 1934 r.


Zdjęcie powyżej (Fot. 14) wykonano w czasie kursu kulturalno-oświatowego w Skomlinie zorganizowanego przez Związek Młodzieży Wiejskiej oddział w Wieluniu w dniach 27 - 30 stycznia 1934 r. Zdjęcie wykonane przed domem Pana Józefa Szańca sugeruje, że właśnie w tym domu odbywał się kurs. Dom ten miał, jak widać doskonale na zachowanym zdjęciu, nr 327.

Mottem do działania ZMW "Wici" stały się słowa poety: "Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe". Sięgali po to nowe życie młodzi mieszkańcy wsi polskiej w różny sposób. Józef dokonał nawet parafrazy słów z "Pierwszej Kadrowej" na "Raduje się serce, raduje się dusza, gdy młodzież wiciowa, do pracy wyrusza" - tak zaśpiewała nam w lipcu 2003 roku Pani Anna. W "Pamiętnikach" Janiny Gradowskiej znajdują się też "wiciowe" wierszyki. Dwa poniższe zdjęcia otrzymałem właśnie od Pani Anny.


Pierwsze (fot. 15) jest wykonane w czasie dożynek, organizowanych przez "wiciarzy". Siedzą: trzecia od lewej Anna Marciniakówna, dalej Józef Marciniak. Pani Anna opowiedziała mi, że miała na głowie czerwoną chusteczkę z wyszytym na niej kłosem - symbolem Wici.


Następne zdjęcie (Fot. 16) wykonano w czasie kursu haftu i szycia organizowanego przez koło Wici w szkole w Ostrówku. Druga od lewej siedzi Pani Anna, w sutannie po prawej ksiądz Karczewski, z brodą i w okularach to nauczyciel. Maszyny do szycia pożyczał na okres kursu pan Maraszek, który prawdopodobnie nimi handlował. Informacje powyższe uzyskałem od Pani Anny.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedno zdjęcie (Fot. 17), wykonane przez nieznanego autora w 1933 roku. Podpis na zdjęciu: "Zdjęcie podczas przedstawienia na zabawie w Woli Rudlickiej w dn. 9 lipca 1933 r.
Ciekawe, ile osób z tego zdjęcia zidentyfikują dzisiejsi mieszkańcy Ostrówka, Rudlic, Woli Rudlickiej i innych pobliskich miejscowości?



Powiększ...



2. Z dziejów ruchu młodzieżowego w województwie sieradzkim 1918 - 1987; Wojewódzka Komisja Ruchu Młodzieżowego ZSMP - ZMW; - praca zbiorowa; Sieradz 1987. str. 42, 50.