Wydarzenia 2019 r.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma w naszym kraju już osiemnastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić dzieciom jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Gminna Biblioteka Publiczna w Białej zaprosiła dzieci z Publicznego Przedszkola w Białej wraz z opiekunami, aby też Im poczytać. Na początku wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała dyrektor Katarzyna Pichlińska, poinformowała, że w czasie spotkania zaproszeni goście będą czytali legendy polskie, a sama przeczytała piękną legendę o powstaniu naszego kraju "O Lechu, Czechu i Rusie". Kierownik Centrum Usług Wspólnych, Agnieszka Wasińska - "Warsa i Sawę", Agnieszka Gładysz z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła "Syrenkę", natomiast instruktor muzyki Irena Siorek z GOKiS w Białej zapoznała dzieci z legendą "O Popielu, którego zjadły myszy". "O smoku wawelskim", milusińscy dowiedzieli się od pani Magdaleny Mielczarek - pracownicy PP w Białej. Kończąc niezwykłą podróż po legendach polskich, bibliotekarz Wioletta Dwornicka przeczytała "Bazyliszka" .

Grupa 5 i 6 - latków z ogromnym skupieniem wysłuchała czytanych opowieści, ochoczo odpowiadała na zadawane pytania . Mamy nadzieję, że czytający zaszczepili w dzieciach potrzebę poznawania historii Polski zawartą w legendach i podaniach.

Do akcji włączyła się również Filia Biblioteczna w Łyskorni zapraszając do siebie dzieci z miejscowego przedszkola. Pierwszym narratorem była Przewodnicząca Rady Gminy Biała - Barbara Pawełczyk, która przedstawiła bajkę "Kombajn" z serii "Poznajemy pojazdy". Panie z przedszkola wcieliły się również w rolę opowiadaczy czytając "Nieśmiałą owieczkę" Wiesława Drabika oraz "Buba! Ty łobuziaku". Dzieci z zaangażowaniem odpowiadały na zadawane pytania dotyczące wysłuchanych przez Nich bajek.

Po przeczytaniu wszystkich pozycji każdy z przedszkolaków otrzymał słodką niespodziankę oraz dyplom za udział w kolejnej edycji głośnego czytania.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9               © 2013 hobby_TOT all right reserved