Wydarzenia 2020 r.


Bielska Pierzawka

"My dzisiaj na pierzawce
białe pióra dżemy
i dla Przedszkolaków
poduszkę usypiemy"

Dawniej na wsi, na długie, zimowe wieczory, najlepszym lekarstwem na nudę była pierzawka. Spotkania gospodyń wiejskich z powodzeniem zastępowało radio, telewizję, komputer i inne współczesne rozrywki.

Koło Gospodyń Wiejskich w Białej, postanowiło przywrócić ten stary, prawie zapomniany zwyczaj. O tym, że skubanie piór to nie jest wcale takie łatwe zadanie przekonały się dzieci z Publicznego Przedszkola w Białej, które wraz z opiekunami i dyrektor Przedszkola Panią Dorotą Beldą czynnie włączyły się w darcie piór. Prym wiodły panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W skubaniu piór pomogli również rodzice. Z piór zdartych podczas imprezy powstały trzy poduszki, które drogą losowania powędrowały do trójki dzieci.

W czasie pierzawki milusińscy mieli też czas na kolorowanie i zabawy ruchowe w otoczce lotnego puchu powodując salwy śmiechu.

Po skończonej pracy jak to było w zwyczaju , przyszedł czas na poczęstunek. Na stoły powędrowały smakowite, kolorowe kanapki, pączki i placki przygotowane oczywiście przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Bielską pierzawkę zaszczycił swoją obecnością Radny Rady Powiatu Wieluńskiego Grzegorz Mielczarek. Uczestnikom tak spodobała się ta staropolska uroczystość, że prosili, aby kontynuować ten zwyczaj w przyszłości.

Bielska Pierzawka odbyła się w piątkowe popołudnie 31.01.2020 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej.

01 02 03 04 05 06 07 08 10 11 12 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9               © 2013 hobby_TOT all right reserved