Wydarzenia 2020 r.


Kopydłów - w obronie Ojczyzny w latach 1914 - 1921


12 grudnia 2020 r. w kaplicy w Kopydłowie została odprawiona przez proboszcza Parafii w Raczynie - Marcina Knagę w koncelebrze z Proboszczem Parafii w Białej - Mirosławem Rapcią msza za Wszystkich Tych mieszkańców Kopydłowa, którzy stanęli w obronie Ojczyzny w latach 1914 - 1921.

Po mszy została odsłonięta i poświęcona przez księży tablica pamięci Mieszkańców Kopydłowa, Weteranów Walk i Wojen o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej w latach1914 - 1921. Tablica w Kopydłowie została umieszczona na budynku kapicy i Domu Ludowego. Jest to kolejna tablica, która w ramach projektu - którego pomysłodawcą był Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek - "Ocalić od zapomnienia - świadectwo patriotyzmu przodków" - została w Gminie Biała odsłonięta. Na temat podjętej w 2018 r. inicjatywy zabrał głos Wójt Gminy Biała oraz nauczyciel historii z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej Damian Orłowski.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: sołtys sołectwa Kopydłów i Radny Gminy Biała - Marian Grzesiak, Pan Stanisław Miś oraz Pani Marianna Kosmęda. Przewodnicząca Rady Gminy w Białej - Barbara Pawełczyk, Wójt Gminy Biała - Aleksander Owczarek i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej - Katarzyna Pichlińska złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze w kolorze białym i czerwonym.

Po uroczystościach na zewnątrz budynku, uczestnicy weszli do środka kaplicy, gdzie została odsłonięta i poświęcona kolejna tablica pamiątkowa. Tablica ta poświęcona jest osobie byłego dziedzica Kopydłowa - Rajmunda Bożydara Daszkiewicza. Osobę dziedzica Kopydłowa przybliżył wszystkim zebranym Pan Damian Orłowski, podkreślając jakim człowiekiem i jak wiele zrobił w swoim krótkim - 42 letnim życiu - dla Kopydłowa Rajmund Daszkiewicz.

01
02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 lightroom gallery lightboxby VisualLightBox.com v5.9               © 2013 hobby_TOT all right reserved