Witamy na stronie www.wbi.pl
Wieluń miastem pokoju PDF Drukuj Email

Wieluń to miasto w województwie łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej. Jest siedzibą powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń. Tu krzyżują się krajowe i międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Miasto oddalone jest od Warszawy o 220, od Wrocławia o 122, a od Częstochowy o 70 kilometrów. Gmina Wieluń posiada wiele cech unikalnych. Jest w niej wiele ciekawych obiektów architektonicznych i przyrodniczych. Jednym z zabytków jest dawne kolegium pijarskie, w którego pomieszczeniach zajmowanych dziś przez bank zachowały się polichromie z 1801 r. W skład zespołu zabudowań kolegium wchodzi kościół pod wezwaniem św. Józefa. Zachowała się również okazała gotycko-barokowa bryła kościoła Nawiedzenia NMP, dawniej klasztoru augustiańskiego. Interesujący jest też kościół i klasztor franciszkanów zbudowany w stylu barokowym, o rokokowym wystroju wnętrza.

Wieluń jest ważnym zabytkiem urbanistyki polskiej z zachowanym układem średniowiecznym, opartym na zasadzie wrzeciona. W obrębie dawnych murów obronnych rozwinęło się historycznie ukształtowane centrum z szeregiem zabytków oraz zróżnicowanych akcentów wysokościowych. Największym kompleksem zieleni w mieście jest Lasek Komunalny, zajmujący ponad 30 ha. W jegoczęści wyodrębniono Wieluński Ogród Botaniczny. W Wieluniu działają dwa baseny: oblegane latem kąpielisko miejskie oraz 25-metrowy basen kryty.

Więcej…
 
Polityka historyczna. Email

 Już dzisiaj z całą pewnością wiemy, że kilka, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte, niemiecka Luftwaffe dokonała nalotu na Wieluń.Miasteczko bez znaczenia militarnego, w którym nie stacjonowało wojsko polskie, gdzie nie było artylerii przeciwlotniczej, zostało w wyniku wielu nalotów w dniu 1 września zniszczone w 75% a śmierć poniosło ok 1200 mieszkańców (8%ludności).Wieluń jako pierwsze miasto doświadczyło pogardy dla ludzkiego życia, pierwszy przejaw ludobójstwa, zwiastun bezmiaru krzywd, które Niemcy szykowały światu.

Więcej…
 
Powiedz, jak ci się żyje w Wieluniu?

Dim lights Embed Embed this video on your site

Dim lights Embed Embed this video on your site

Janusz Antczak  -  Burmistrz Wielunia na spotkaniu krótkofalowców

"ŁOŚ'2014" w Jaworznie k/Wielunia

 

 

Dim lights Embed Embed this video on your site

 


 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 2 z 2

Blok Reklamowy

CB RADIO
CB radio? Dobrze trafiłeś! Sklep - Wieluń - 0s. Wyszyńskiego 1 A tel 43 843 05 60
KASY FISKALNE
Najlepsza kasa fiskalna tylko u nas! Sprawdź naszą ofertę.
Telewizja Na Kartę TNK
Bez umowy bez abonamentu, proste jak telefon na kartę. Kanały bez opłat i na doładowanie.
Car Audio
Car Audio Sklep - Radia Samochodowe, Głośniki, Wzmacniacze ...

Blok Reklamowy

P.P.H.U. "ART-SAT" 98-300 Wieluń os. Wyszyńskiego 1 A tel. 43 843 05 60

Blok Reklamowy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates