Wieluń to miasto w województwie łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej. Jest siedzibą powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń. Tu krzyżują się krajowe i międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Miasto oddalone jest od Warszawy o 220, od Wrocławia o 122, a od Częstochowy o 70 kilometrów. Gmina Wieluń posiada wiele cech unikalnych. Jest w niej wiele ciekawych obiektów architektonicznych i przyrodniczych. Jednym z zabytków jest dawne kolegium pijarskie, w którego pomieszczeniach zajmowanych dziś przez bank zachowały się polichromie z 1801 r. W skład zespołu zabudowań kolegium wchodzi kościół pod wezwaniem św. Józefa. Zachowała się również okazała gotycko-barokowa bryła kościoła Nawiedzenia NMP, dawniej klasztoru augustiańskiego. Interesujący jest też kościół i klasztor franciszkanów zbudowany w stylu barokowym, o rokokowym wystroju wnętrza.
Wieluń jest ważnym zabytkiem urbanistyki polskiej z zachowanym układem średniowiecznym, opartym na zasadzie wrzeciona. W obrębie dawnych murów obronnych rozwinęło się historycznie ukształtowane centrum z szeregiem zabytków oraz zróżnicowanych akcentów wysokościowych. Największym kompleksem zieleni w mieście jest Lasek Komunalny, zajmujący ponad 30 ha. W jegoczęści wyodrębniono Wieluński Ogród Botaniczny. W Wieluniu działają dwa baseny: oblegane latem kąpielisko miejskie oraz 25-metrowy basen kryty.
Już dzisiaj z całą pewnością wiemy, że kilka, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte, niemiecka Luftwaffe dokonała nalotu na Wieluń.Miasteczko bez znaczenia militarnego, w którym nie stacjonowało wojsko polskie, gdzie nie było artylerii przeciwlotniczej, zostało w wyniku wielu nalotów w dniu 1 września zniszczone w 75% a śmierć poniosło ok 1200 mieszkańców (8%ludności).Wieluń jako pierwsze miasto doświadczyło pogardy dla ludzkiego życia, pierwszy przejaw ludobójstwa, zwiastun bezmiaru krzywd, które Niemcy szykowały światu.