Nowiny
Polityka historyczna. Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wiadomości

 Już dzisiaj z całą pewnością wiemy, że kilka, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte, niemiecka Luftwaffe dokonała nalotu na Wieluń.Miasteczko bez znaczenia militarnego, w którym nie stacjonowało wojsko polskie, gdzie nie było artylerii przeciwlotniczej, zostało w wyniku wielu nalotów w dniu 1 września zniszczone w 75% a śmierć poniosło ok 1200 mieszkańców (8%ludności).Wieluń jako pierwsze miasto doświadczyło pogardy dla ludzkiego życia, pierwszy przejaw ludobójstwa, zwiastun bezmiaru krzywd, które Niemcy szykowały światu.

Więcej…
 
Fontanna w Wieluniu Email

Fontanna w Wieluniu znajduje się na samym środku Rynku.

fontanna

 

Milowy krok
 
Wieluń miastem pokoju PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości
Wpisany przez Administrator   
środa, 07 lipca 2004 03:00

Wieluń to miasto w województwie łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej. Jest siedzibą powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń. Tu krzyżują się krajowe i międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Miasto oddalone jest od Warszawy o 220, od Wrocławia o 122, a od Częstochowy o 70 kilometrów. Gmina Wieluń posiada wiele cech unikalnych. Jest w niej wiele ciekawych obiektów architektonicznych i przyrodniczych. Jednym z zabytków jest dawne kolegium pijarskie, w którego pomieszczeniach zajmowanych dziś przez bank zachowały się polichromie z 1801 r. W skład zespołu zabudowań kolegium wchodzi kościół pod wezwaniem św. Józefa. Zachowała się również okazała gotycko-barokowa bryła kościoła Nawiedzenia NMP, dawniej klasztoru augustiańskiego. Interesujący jest też kościół i klasztor franciszkanów zbudowany w stylu barokowym, o rokokowym wystroju wnętrza.

Wieluń jest ważnym zabytkiem urbanistyki polskiej z zachowanym układem średniowiecznym, opartym na zasadzie wrzeciona. W obrębie dawnych murów obronnych rozwinęło się historycznie ukształtowane centrum z szeregiem zabytków oraz zróżnicowanych akcentów wysokościowych. Największym kompleksem zieleni w mieście jest Lasek Komunalny, zajmujący ponad 30 ha. W jegoczęści wyodrębniono Wieluński Ogród Botaniczny. W Wieluniu działają dwa baseny: oblegane latem kąpielisko miejskie oraz 25-metrowy basen kryty.

Poprawiony: sobota, 16 kwietnia 2011 21:53
Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 2 z 2
wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates