Giełda
Giełda - Money.pl
Portal finansowy nr 1 w Polsce

Giełda - Money.pl
 • Czegoś takiego na rynku jeszcze nie było. Rekordowa reakcja
  Polski rynek akcji rekordowo pozytywnie zareagował na zdobycie sejmowej większości przez opozycję (nigdy wcześniej nie było tak pokaźnej zwyżki notowań bezpośrednio po wyborach parlamentarnych w naszym kraju). To temat sam w sobie, ale jednocześnie też fragment szerszego zjawiska, rozgrywającego się już od miesięcy.

 • Orlen pochwalił się, ile zarobił w 2022 roku. Zyski dużo wyższe niż rok wcześniej
  PKN Orlen opublikował w piątek skonsolidowany raport roczny za 2022 rok. Jak z niego wynika, Grupa Orlen miała ponad 277,5 mld zł przychodów ze sprzedaży - ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zysk netto sięgnął natomiast 33,6 mld zł i został mocno "napompowany" za sprawą przejęcia Lotosu i PGNiG.

 • Getin Bank przymusowo restrukturyzowany. Notowania akcji spółki zostały wstrzymane
  Notowania Getin Noble Bank w związku z porannym oświadczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, według którego BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, zostały wstrzymane. W piątek rano spadek rzędu 5 proc. odnotował kurs akcji Getin Holdingu.

 • Polska ma nową kopalnię. W niej setki tysięcy ton ropy i miliony metrów sześciennych gazu
  W związku z wojną w Ukrainie rośnie znaczenie krajowego wydobycia surowców. Państwowa grupa PGNiG poinformowała o rozpoczęciu eksploatacji nowej kopalni. Rocznie będzie można z niej wydobywać ponad 24 tys. ton ropy naftowej i 3,6 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

 • Ekonomiści nie wierzą własnym oczom. Na taki zwrot akcji czekali kredytobiorcy
  Trzeci dzień z rzędu spadają rentowności polskich obligacji. Ruch jest tak duży, że nawet ekonomiści przecierają oczy ze zdumieniem. Z nagłego zwrotu na rynku może się cieszyć nie tylko minister finansów, ale też kredytobiorcy. Podwyżki stóp procentowych mogą się zatrzymać szybciej i na niższym poziomie niż mogło się wydawać.

 • Prezydent USA interweniuje w sprawie drogich paliw. Ceny ropy poleciały ostro w dół
  Joe Biden apeluje o obniżkę podatków od paliw. Idzie też na zwarcie z koncernami przemysłu naftowego. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. W środę na giełdach mocno tanieje ropa naftowa. Przecena jest blisko 5-proc. Baryłka surowca staniała do najniższego poziomu od ponad miesiąca.

 • Zbliżają się giełdowe żniwa. Do podziału może być około 40 mld zł
  Akcje na giełdzie w Warszawie od dłuższego czasu spadają, ale inwestorzy mogą liczyć na hojność spółek, które mają za sobą dobry rok. Eksperci przewidują, że po chudych latach covidowych pod względem wypłat dywidend, jest szansa na większe wypłaty. Do podziału między posiadaczy akcji może być około 40 mld zł. Sporą kwotą mogą dysponować banki, deweloperzy i spółki przemysłowe.

 • Amerykanie dzisiaj decydują. Horror na rynkach trwa
  Oczy inwestorów z całego świata zwrócone są na amerykański bank centralny. Wieczorem ogłosi on decyzję w sprawie stóp procentowych. Po rozlaniu się inflacji w USA rynek nawołuje do drastycznej podwyżki oprocentowania, czego wcześniej nie robił. Eksperci wskazują, że Fed jest pod ścianą, a na rynkach finansowych trwa horror. Akcje na Wall Street w pierwszym półroczu zaliczyły najmocniejszy spadek od ponad 80 lat.

 • Z oświadczenia majątkowego premiera zniknęły prawa do akcji banku. Wiadomo, co się z nimi stało
  W najnowszym oświadczeniu majątkowym premier Mateusz Morawiecki nie wykazał papierów wartościowych, które uprawniają go do objęcia akcji jednego z banków. Wcześniej szacował ich wartość na około 350 tys. zł. Wiadomo już, że bank uruchomił procedurę i rozliczył prawa do akcji. Uzyskaną kwotę 295 tys. zł szef rządu w całości przekazał na cele charytatywne.

 • Być jak premier. Ile naprawdę można zarobić na obligacjach?
  Premier Mateusz Morawiecki zachęca Polaków do kupowania obligacji skarbowych. Od wielu dni głośno jest o tym, że sam w ubiegłym roku ulokował w nich kilka milionów złotych. Kto może sobie na obligacje pozwolić? Ile trzeba mieć pieniędzy? Jakie są opcje? Sprawdziliśmy.

 • Mocno rośnie ryzyko niewypłacalności Turcji. Tak źle nie było od 2003 roku
  Kryzys w Turcji się pogłębia. Inflacja przekracza 73 proc., a prezydent naciska na obniżki stóp procentowych, wbrew temu, co robi reszta świata. Efektem jest dalszy spadek wartości tureckiej waluty, która od początku roku osłabiła się o blisko 30 proc. Rekordy biją rentowności obligacji rządowych, a w konsekwencji w górę szybują wskaźniki opisujące ryzyko niewypłacalności kraju.

 • Amerykański bank ciągnie w dół akcje CD Projektu. Spadły poniżej psychologicznej bariery
  Jeszcze pod koniec 2020 roku akcje CD Projektu były wyceniane na blisko 450 zł za sztukę. W czwartek ich wartość spadła poniżej 100 zł, a eksperci jednego z największych banków inwestycyjnych świata i tak uważają, że to dużo za dużo. Najbliższą przyszłość firmy widzą w ciemnych barwach. Polski producent ciągle nie może się pozbierać po nieudanej premierze gry Cyberpunk. W półtora roku jego rynkowa wartość spadła o około 35 mld zł.

 • Eksplozja zablokowała terminal LNG w USA. Ceny gazu na giełdzie skoczyły ostro w górę
  Ceny gazu na najważniejszej giełdzie w Europie w czwartek poszły raptownie w górę. To efekt niepokojących informacji, jakie napłynęły z USA. Dostawy z terminala LNG we Freeport mogą być zablokowane nawet przez kilka tygodni. Doszło tam do eksplozji. To kluczowy terminal eksportujący gaz.

 • Prezes firmy handlującej ropą wysłał złowieszczy sygnał. Idziemy na rekord
  Ceny ropy na giełdach przekraczają kolejne granice. Aktualnie baryłka surowca kosztuje ponad 120 dolarów. Do rekordu wszech czasów brakuje jeszcze 30 dolarów. Taki scenariusz kreśli coraz więcej uznanych instytucji i ekspertów. Jednym z nich jest Jeremy Weir z firmy Trafigura, który ocenia, że rynki energetyczne znajdują się w "krytycznym" stanie. Przewiduje, że czeka nas trudne sześć miesięcy.

 • Największy polski bank zarabia jak nigdy wcześniej. Zdradził, ile zyska na wzroście stóp
  Grupa PKO BP zarobiła w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku 1,4 mld zł. To rekord kwartalny. Poprawiła wyniki sprzed roku o 20 proc. i liczy na to, że zyski będą dalej rosły. Bank korzysta na rosnącym oprocentowaniu kredytów. Wiceprezes przyznaje, że każda kolejna podwyżka stóp procentowych o 1 pkt proc. powinna "dostarczyć około 500-600 mln zł".

wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates