Podatki
Podatki i rachunkowość


  • Państwa UE przyjęły dyrektywę przeciwko optymalizacji podatkowej

    Przedstawiciele państw unijnych przyjęli w poniedziałek regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez wielonarodowe koncerny. Dzięki nowym przepisom korporacjom ma być trudniej korzystać z różnic w regulacjach w UE i krajach trzecich.



  • Konto „Rachunek bankowy akredytywy” może wykazywać wyłącznie saldo debetowe

    Spółka otworzyła akredytywę na przybliżoną kwotę związaną z zakupem środka trwałego, która będzie zrealizowana dopiero w 2018 r. Czy koszty uruchomienia akredytywy zwiększają wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób zaprezentować tę pozycję w bilansie?



  • Poradnia rachunkowa z 29 maja 2017 r.

    ● Czy kod 73 jest odpowiedni dla pomocy dydaktycznych zakupionych ze środków bieżących



  • Księgowy czasem uczestniczy w walnym zgromadzeniu właścicieli

    Przedstawia wtedy treść sprawozdania finansowego i odpowiada na pytania wspólników. Może jednak odmówić odpowiedzi, jeśli przekazane w ten sposób informacje mogą wyrządzić spółce szkodę



  • Jak zaewidencjonować premię inwestycyjną

    Spółka zaczęła działać w specjalnej strefie ekonomicznej. Będzie mogła więc rozliczyć premię inwestycyjną. W jaki sposób premia wpływa na sprawozdanie finansowe? Czy jest ujmowana w rachunku zysków i strat?



  • Kontrola operacyjna KAS: Groźna dla oszustów i… praw obywateli

    Czy wprowadzając szczególne uprawnienia dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, zagwarantowano inwigilowanym podatnikom bezpieczeństwo i zachowanie standardów konstytucyjnych? Są co do tego poważne wątpliwości.



  • Sporządzanie dokumentacji cen transferowych

    PROBLEM | O zmianach regulacji cen transferowych przedsiębiorcy słyszą od ponad roku. Wynika to z faktu, że część nowych przepisów zaczęła obowiązywać już w 2016 r., a kolejna – większa – część w 2017 r. Nie dziwią więc liczne publikacje, konferencje czy szkolenia prowadzone przez ekspertów podatkowych, którzy tłumaczą, jakie nowości się pojawiły, jak one wpłyną na przedsiębiorstwa i jak należy się do tych zmian przygotować.



  • Pierwsze zasiedlenie: W jaki sposób opodatkować VAT sprzedaż budynku wynajmowanego częściowo

    Sprzedaż budynków lub ich części jest zasadniczo zwolniona z VAT. Jednak jeśli odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, zasada ta nie obowiązuje. Zdaniem NSA polski ustawodawca niesłusznie zawęził definicję pierwszego zasiedlenia wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Przepisy unijne nie zawierają takiego zawężenia. I choć fiskus ostatnio szerzej interpretuje przepisy, to wciąż nie wiadomo, czy i kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia. Jak postąpić, gdy warunki dla zwolnienia z VAT są spełnione wyłącznie w odniesieniu do części nieruchomości? Odpowiedzi przyniesie dopiero wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, do którego trafiły te pytania.



  • Chirurgia estetyczna z VAT: Jak rozliczyć usługę wykonaną przez prywatny podmiot leczniczy

    Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone. Jego głównym elementem jest usługa z zakresu opieki zdrowotnej, tj. usługa chirurgiczna wypełnienia i likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki. Organy podatkowe przyjmują zaś, że świadczenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, m.in. takich, jak wspomniany wcześniej, nie są objęte zwolnieniem dla usług z zakresu opieki medycznej, gdyż nie mogą być uznane za czynności służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia. Nie mieszczą się zatem w katalogu czynności korzystających ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.



  • Jak w kosztach i przychodach rozliczyć korektę podatku od nieruchomości

    EKSPERT RADZI |Spółki z podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystują nieruchomości położone na terenie ich działania, od których zobowiązane są – jako samodzielni podatnicy – rozliczać podatek od nieruchomości. Jest on zaliczany przez spółkę, a więc przez PGK, do kosztów uzyskania przychodów (w rozliczeniu CIT) w każdym miesiącu, w którym w księgach rachunkowych ujęta jest rata tego podatku (w wysokości należnej raty). Występują jednak przypadki, że w latach następujących po zakończeniu danego roku podatkowego dokonywane są zmiany wysokości zadeklarowanego podatku od nieruchomości za dany rok. Korekty skutkują przy tym zarówno zwiększeniem podatku, jak i jego zmniejszeniem (oznacza to, że np. w 2016 r. dokonywana może być korekta podatku od nieruchomości za rok 2014). W którym okresie należy uznać za koszt zaległy podatek za lata ubiegłe? A w którym momencie należy rozpoznać przychód z tytułu powstałej nadpłaty w podatku od nieruchomości w przypadku jej zwrotu w formie gotówkowej – czy z datą ujęcia jej w księgach rachunkowych, czy w momencie otrzymania zwrotu nadpłaty?



  • Księgowi o sobie: Zapracowani, ale usatysfakcjonowani

    Doskonała znajomość zagadnień podatkowych - to obok oczywistych kompetencji z obszaru rachunkowości - najważniejsza cecha w pracy księgowych - wynika z raportu na temat tego zawodu, przygotowanego przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Badanie pokazuje, że księgowi są zapracowani, ale odczuwają dużą satysfakcję z pracy.



  • Kaucja gwarancyjna może wzrosnąć. Przez oszustów

    ROZLICZENIA | Do resortu finansów wpłynęła petycja o likwidację zabezpieczenia, które chroni nabywców paliwa przed solidarną odpowiedzialnością



  • Karuzele VAT: Fiskus z uprawnieniami na wyrost

    PODATKI | System do wyłapywania karuzel VAT będzie analizował prywatne transakcje biznesmenów, jeśli nie będą mieli kont do działalności gospodarczej



  • Koniec PIT i CIT

    Kto ma pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca. Zyski kapitałowe będą opodatkowane jeszcze inaczej



  • Bruksela nie odpowiada za błędy w wyszukiwarce VIES

    Spółka, która na skutek wadliwej informacji w unijnej wyszukiwarce numerów VAT-UE zrezygnowała ze sprzedaży towarów za granicę, powinna starać się o odszkodowanie w kraju siedziby swojego kontrahenta. Komisja Europejska nie odpowiada za jakiekolwiek błędy informatyczne, nawet jeśli to ona prowadzi taką wyszukiwarkę.



wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates