podatki.gazetaprawna.pl - Podatki i księgowość
|
|
-
Jeden urząd do obsługi podatku wyrównawczego
Organem właściwym w sprawach opodatkowania globalnym i krajowym podatkiem wyrównawczym oraz podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków będzie naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
-
Dziedziczenie w łańcuchu spadkobierców pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży
Licząc pięcioletni okres karencji obowiązujący przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, bierze się pod uwagę nie tylko czas, gdy nieruchomością władał bezpośredni spadkodawca, ale także okres władania przez jego poprzedników – orzekł WSA w Łodzi.
-
Fiskus wygrał spór
o przedawnienie podatków
Po zabezpieczeniu majątku podatnika skarbówka ma więcej czasu na ściągnięcie zaległości – wynika z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
-
Nadal nie wiadomo, co z PCC przy przekształcaniu spółek
NSA nie rozstrzygnął wczoraj, czy przy przekształceniu spółki osobowej w inną spółkę osobową podatek jest od całego majątku, który trafił do nowego podmiotu, czy tylko od nadwyżki, czyli ewentualnych nowych wkładów.
-
Saszetki nikotynowe czeka opodatkowanie albo zakaz sprzedaży
Projekt ustawy wprowadzającej opodatkowanie akcyzą saszetek nikotynowych nie został wprawdzie jeszcze przyjęty przez rząd, ale wydaje się to już tylko kwestią czasu. Ustawodawca może pójść nawet dalej. Rozważany jest bowiem zakaz sprzedaży takich produktów.
-
Trudniej o zwolnienie dla odsetek niż dla dywidendy
Najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów w sprawie podatku u źródła od wypłacanych za granicę odsetek i należności licencyjnych różni się od tej, jaką minister wydał kilka dni wcześniej w sprawie opodatkowania dywidend.
-
Zagraniczne wynagrodzenie opiekuna prawnego jest z PIT
Jeżeli polski sąd powszechny przyznał opiekunowi prawnemu wynagrodzenie za sprawowanie opieki, to jest ono wolne od podatku. Co innego jednak, gdy przyznał je sąd zagraniczny. Wówczas polski opiekun płaci od niego podatek dochodowy – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
-
Sprzedaż udziałów lub akcji. Fiskus przegrywa, ale nie zmienia zdania
Zapadło już wiele wyroków potwierdzających, że skarbówka myli się w sprawie kosztów związanych ze sprzedażą udziałów (akcji). Właśnie znów przegrała – przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu.
-
Pożyczki w estońskim CIT
Szczegółowa analiza kwestii opodatkowania pożyczek jako dochodu z tytułu ukrytych zysków nie jest możliwa bez zdefiniowania tego dochodu jako jednego z sześciu przedmiotów opodatkowania ryczałtem (katalog zamknięty). Warto dodać, że według ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1685; dalej: ustawa o CIT) każdy z nich to… dochód wbrew potocznemu znaczeniu tego słowa.
-
Przedwczesne rozwiązanie umowy nie zwalnia z VAT
Kwota należna usługodawcy jest opodatkowana, nawet jeżeli zamawiający postanowił rozwiązać umowę z własnej przyczyny, ale wykonawca był gotowy wykonać usługę do końca – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
-
Jak rozliczyć w VAT i CIT wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego autobusu?
Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i VAT UE), która zajmuje się krajowym przewozem osób, 21 listopada 2024 r. nabyła fabrycznie nowy autobus od firmy czeskiej (podatnik VAT i VAT UE w Czechach). Pojazd ten ma być wykorzystywany do świadczenia usług transportu pasażerów na terenie kraju i zostać zaliczony do środków trwałych spółki. Autobus został sprowadzony z Czech do Polski 25 listopada 2024 r. Dla potrzeb transakcji spółka Y przekazała czeskiemu kontrahentowi polski numer VAT UE (tj. poprzedzony prefiksem PL). Zakup został udokumentowany czeską fakturą na kwotę 480 000 zł (bez czeskiego VAT). Dokument był wystawiony 21 listopada 2024 r., a spółka Y otrzymała go 25 listopada 2024 r. łącznie z pojazdem. Cena autobusu obejmowała koszt jego przewozu do Polski, który poniósł czeski dostawca. Faktura została opłacona przelewem na rachunek bankowy kontrahenta 20 listopada 2024 r. Autobus był kompletny i zdatny do użytku, a 21 listopada 2024 r. spółka Y zarejestrowała go w wydziale komunikacji. Pojazd został oddany do użytku i wprowadzony do ewidencji środków trwałych 28 listopada 2024 r. Spółka Y wybrała liniową metodę amortyzacji i ustawową 20-proc. roczną stawkę amortyzacji. Spółka Y rozlicza VAT i CIT na zasadach ogólnych. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT opłaca na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Pomiędzy spółką Y a czeskim kontrahentem nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Jak spółka powinna...
-
Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego
z VAT czasem może zaskoczyć
Wprawdzie księgowy może pomóc ustalić wartość sprzedaży od początku roku, ale to sam podatnik, który zbliża się do limitu 200 tys. zł, musi zachować czujność przy każdej transakcji. Jeden nieprzemyślany ruch może spowodować konieczność rejestracji jako podatnik VAT czynny i zachowanie takiego statusu dłużej.
-
NSA rozstrzygnie, czy część podatków szybciej się przedawniła
Jeżeli w dzisiejszej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny przyzna rację podatnikom, będzie to oznaczać, że fiskus w niektórych przypadkach ściągnął daninę, mimo że ta już się przedawniła.
-
Brak terminowych wpłat za faktury. Co może zrobić wierzyciel?
Odbiorcy naszego nowego klienta notorycznie nie płacą terminowo faktur za nabyte towary i usługi. Co jako biuro rachunkowe możemy w tej sytuacji zrobić?
-
Nadchodzi gorący okres w podatku od nieruchomości [WYWIAD]
- Część podatników może żałować, że odroczenie terminu złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości to jednorazowa sytuacja, która dotyczy tylko 2025 r. Nie zawsze służby księgowe mają bowiem przed końcem stycznia wystarczające informacje do rzetelnego wypełnienia formularza DN-1- mówi Łukasz Szatkowski, menedżer w zespole nieruchomości MDDP.
-
Sąd zagroził rozwiązaniem spółki niepublikującej sprawozdania
Jeden z sądów rejestrowych nie poszedł utartą ścieżką, stosowaną zazwyczaj wobec spółek, które nie złożyły rocznego raportu. Nie nałożył grzywny, tylko postanowił rozwiązać spółkę bez przeprowadzania jej likwidacji.
-
Nie każda pożyczka
jest ukrytym zyskiem
Pożyczka na rzecz podmiotu powiązanego jest objęta estońskim CIT tylko wtedy, gdy jej wypłata jest związana z prawem do udziału w zyskach – orzekł po raz kolejny Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
-
Zmiany w podatku od nieruchomości już opublikowane
Nowelizacja przepisów o podatkach i opłatach lokalnych została opublikowana 29 listopada 2024 r. pod poz. 1757 Dziennika Ustaw.
-
Nie można manipulować przy wyborze kursu euro
Raz wybranego roku podatkowego spółki nie można zmienić kolejną uchwałą – orzekł WSA w Rzeszowie. Z jego wyroku wynika też przestroga dla tych, którzy zamierzają pod koniec roku, np. właśnie teraz, założyć spółkę (podatnika CIT).
-
NIP zagranicznego oddziału budzi kolejne wątpliwości
W JPK_KR trzeba będzie podać numer identyfikacji podatkowej nadany zagranicznej centrali, a nie jej polskiemu oddziałowi – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
|