podatki.gazetaprawna.pl - Podatki i księgowość
|
|
-
Rząd zgodził się na ułatwienia dla najmniejszych podatników
Małe polskie firmy skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT na terenie całej Unii Europejskiej. I vice versa.
-
Spór o odliczenie VAT za stadion. NSA uchyla decyzje fiskusa
-
Gadżet wygrany w firmowym konkursie może być przychodem pracownika
-
Jesteśmy przygotowani na większe zainteresowanie porozumieniami cenowymi [WYWIAD]
Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała raport dotyczący uprzednich porozumień cenowych (APA) w latach 2006–2023. Potwierdza on, że przyczyną wzrostu w ostatnich latach popularności zawierania takich porozumień była chęć uniknięcia skutków art. 15e ustawy o CIT. Przepis ten już nie obowiązuje, pytanie więc, w jaki sposób KAS chce utrzymać zainteresowanie podatników zawieraniem APA?
-
Koszty pośrednie nie muszą być odliczone w rok
Wydatki na prace adaptacyjne można rozliczać przez wiele lat, proporcjonalnie do długości okresu obowiązywania danej umowy najmu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
-
Pies to nie maskotka. Jest kosztem podatkowym, gdy stróżuje lub pomaga w biznesie
Większa klikalność w social mediach to jeszcze nie dowód, że pomiędzy wykorzystaniem wizerunku psa w zamieszczonym poście a przychodem z prowadzonej działalności zachodzi związek przyczynowo-skutkowy – stwierdził szef KAS.
-
Rośnie liczba porozumień ze skarbówką. Fiskus podsumował 18 lat APA
-
Ceny transferowe – wyzwania czekające podatników
-
Zielone podatkowe wyzwania dla sektora nieruchomości
ESG (Environmental, Social, Governance) dotyczy zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i zarządzania, które stają się coraz bardziej istotne dla inwestorów i firm z sektora nieruchomości.
-
Wykładnia przyjęta przez fiskusa utrudnia skorzystanie z ulgi na robotyzację
Preferencja ta jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem dla producentów stawiających na automatyzację wytwarzania towarów i unowocześnianie parku maszynowego. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym przypadkom z życia wziętym, to niestety się okazuje, że ulgi tej nie będzie mogło rozliczyć gros podatników z branży przemysłowej.
-
Finansowanie podnoszenia kwalifikacji pracowników z premią podatkową
-
Zmiany w akcyzie 2025. Wyzwania dla branży tytoniowej i ryzyko nielegalnego rynku [WYWIAD]
Nowelizacja mapy akcyzowej to dowód na to, że w Polsce nie ma mowy o stabilizacji w podatkach – mówi Krzysztof Flis, doradca podatkowy w Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy sp.k.
-
Czy opłacony parking jest z PIT?
Nawet jeżeli pracownik wykonuje pracę w terenie, to opłacony przez pracodawcę abonament parkingowy stanowi nieodpłatne świadczenie opodatkowane PIT – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
-
Pomyłkowa rejestracja VAT-R kosztuje VAT
Przedsiębiorca, który wskutek błędu biura rachunkowego zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego w VAT, nie odzyska prawa do tej preferencji wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od końca roku, w którym doszło do pomyłki – wyjaśnił dyrektor KIS.
-
Sportowa drużyna juniorska uprawnia do odliczenia VAT
-
Jest nadzieja na preferencje podatkowe dla przekształconych spółek
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała po przekształceniu z jednoosobowej firmy, jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek – orzekł WSA we Wrocławiu w precedensowym wyroku.
-
Nowa próba ominięcia 70-proc. podatku bardzo ryzykowna. Na czym polega?
Podatnicy wciąż szukają sposobów na obejście 70-proc. PIT. Najnowszy to użycie słowa „rekompensata” zamiast „odszkodowanie”. Dyrektor KIS wydał decyzję korzystną dla podatników, ale eksperci ostrzegają, że to ich wcale nie chroni.
-
Podatnicy często przegrywają w sprawach optymalizacji. Wątpliwości budzi zmiana formy opodatkowania
Gdy szef KAS potwierdza, że w sprawie może chodzić głównie o unikanie opodatkowania, sądy bardzo często przyznają, że dyrektor KIS słusznie odmówił wydania interpretacji.
-
Przedsiębiorcy sięgną do kieszeni? Szykują się większe podatki od nieruchomości
W najnowszym projekcie zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, wprowadzono modyfikacje, które mogą wpłynąć na wysokość podatków od nieruchomości, jakie będą musiały płacić przedsiębiorstwa. Chodzi o zmianę definicji budynku i budowli.
-
Nawet 86 000 zł kary za brak tej opłaty. Kierowca ma tylko 2 tygodnie na reakcję
Zakup używanego samochodu to nie tylko radość z nowego nabytku, ale również szereg obowiązków, o których kierowca musi pamiętać. Jednym z najważniejszych jest złożenie deklaracji PCC-3 i zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co się stanie, jeśli kierowca zaniedbamy ten obowiązek? Przepisy przewidują surowe kary.
|