Podatki
podatki.gazetaprawna.pl - Podatki i księgowość


 • Jakie cechy musi mieć know-how, aby było można je amortyzować podatkowo
  W ramach reorganizacji grupy kapitałowej Y spółka z o.o. wydzieliła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci punktu sprzedaży detalicznej (PSD), a następnie sprzedała go powiązanej spółce X (sp. o.o.). Od dnia transakcji Spółka Y prowadzi sprzedaż tylko ze starego magazynu i tylko do klientów hurtowych. Transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa objęła wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością PSD, w szczególności know-how (tajemnice przedsiębiorstwa). Obejmuje ono wypracowane przez sprzedawcę i stanowiące tajemnice jego przedsiębiorstwa informacje i doświadczenia w zakresie:

 • Jakie obowiązki w VAT ma podatnik zwolniony, który korzysta z usług portali rezerwacyjnych z UE
  Rolnik oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego świadczy usługi agroturystyczne. Jest właścicielem domu jednorodzinnego, w którym na piętrze jest pięć pokoi gościnnych z łazienkami przeznaczonych pod wynajem dla osób przyjeżdżających na kilkudniowy urlop lub pobyty weekendowe. Na rzecz turystów rolnik świadczy usługę agroturystyczną w ramach gospodarstwa rolnego, która obejmuje wynajem pokoi oraz wyżywienie. Rolnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny ani z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolniczego (ma status rolnika ryczałtowego), ani prowadzonej działalności gospodarczej, tj. usług agroturystycznych (korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Do tej pory rolnik reklamował swoje usługi agroturystyczne w internecie. Obecnie zamierza korzystać także z usług zagranicznych portali rezerwacyjnych. Czy w przypadku korzystania z usług portali mających swoją siedzibę na terenie państw Unii Europejskiej rolnik musi się zarejestrować jako podatnik VAT UE oraz składać deklaracje VAT-9M odpowiednio za okres, w którym nastąpi import usług?

 • Zbyt długie prace budowlane firmy z zagranicy ucieszą fiskusa
  Zagraniczny przedsiębiorca, który realizuje w Polsce inwestycję budowlaną dłużej, niż przewiduje termin określony w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między oboma państwami, zapłaci polski podatek za cały okres prowadzonych prac.

 • Więcej firm skorzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego
  Większa ilość przedsiębiorców spełni definicję zakładu energochłonnnego i w konsekwencji skorzysta z przewidzianego dla nich zwolnienia od podatku akcyzowego. Takiego prawa nie będą jednak mieli jeśli równolegle korzystają z innego zwolnienia ustawowego.

 • Gminy stracą część wpływów z podatku od nieruchomości. Garaże z taką samą stawką jak mieszkania
  Taki będzie efekt nowych przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów. Proponuje, aby garaże wielostanowiskowe w blokach, stanowiące formalnie odrębny lokal, objąć taką samą stawką podatkową jak mieszkania. Resort chce również przeciąć wątpliwości interpretacyjne dotyczące pojęcia budowli i wprowadzić jego definicję do ustawy podatkowej. Wcześniej w obu sprawach wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny.

 • Udział członków SKOK w koncercie jubileuszowym nie obniży kosztów podatkowych
  Wydatki związane z organizacją koncertów w ramach jubileuszu SKOK w części przypadającej na jego członków stanowią koszty podatkowe. Świadczenie to było skierowane do potencjalnego klienta bez względu na to, czy łączy go stosunek członkostwa ze SKOK, czy też nie – orzekł WSA w Gdańsku.

 • Kontrole celno-skarbowe będą bardziej skuteczne. Ma powstać Karta Praw Podatnika
  Kontrole celno-skarbowe mają być bardziej skuteczne. Skarbówka będzie bowiem w większym stopniu korzystać z analityki i jeszcze trafniej typować podmioty do weryfikacji.

 • Przeróbka gotowego produktu nie da ulgi na ekspansję
  Nie można odliczyć dwukrotnie kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktu, który został wyłącznie zmodyfikowany przez podatnika, a nie samodzielnie przez niego wytworzony – wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

 • Coraz bliżej zmian w opodatkowaniu internetowego streamingu. Wiadomo, gdzie ma trafić danina
  Od początku 2025 r. nie będzie wątpliwości, że podatek od wpłat internautów za dostęp do usług artystycznych, rozrywkowych, kulturalnych, edukacyjnych itp. powinien być płacony w kraju konsumenta.

 • Powrócą podatkowe problemy z internetowymi zbiórkami? Stanowisko fiskusa może być problematyczne
  Najnowsza interpretacja indywidualna dyrektora KIS, zgodnie z którą anonimowe wpłaty przekazywane poprzez internetowe platformy nie spełniają definicji darowizny, wzbudziła konsternację wśród ekspertów. Stanowisko fiskusa może być problematyczne dla wielu beneficjentów zbiórek.

 • Testy zagranicznego auta w Polsce są bez akcyzy
  Tymczasowe przemieszczenie samochodu osobowego zagranicznego zleceniodawcy, aby przeprowadzić testy, nie powoduje konieczności zapłaty podatku akcyzowego, nawet gdy auto wróci za granicę po upływie 30 dni – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

 • Podatkowy galimatias z inwestycjami fundacji rodzinnej. Sądy są coraz bardziej podzielone
  Sądy I instancji są coraz bardziej podzielone w ocenie tego, czy fundacja rodzinna może przystępować bez podatku do zagranicznych spółek i funduszy, które w ich kraju nie podlegają opodatkowaniu CIT.

 • Nowelizacja przesuwająca datę wdrożenia KSeF opublikowana. Oto nowy termin
  Obowiązek przesyłania ustrukturyzowanych faktur przez Krajowy System e-Faktur został przesunięty z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 852.

 • Państwo zarobi na komputerach sprezentowanych lekarzom. Problem dotyczy projektu zwanego e-Gabinet+
  W najnowszych interpretacjach indywidualnych dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdzi, że lekarze, którzy otrzymali sprzęt komputerowy na podstawie programu „e-Gabinet+”, powinni się rozliczyć z podatku od spadków i darowizn.

 • Dochód z licencji nie podlega zwolnieniu z CIT
  Spółka, która otrzymała nieodpłatną licencję na oprogramowanie stanowiące element infrastruktury portowej, uzyskuje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Dochód w tym zakresie nie będzie jednak korzystał ze zwolnienia z CIT. Spółka nie budowała, nie rozbudowywała ani też nie modernizowała infrastruktury portowej, lecz jedynie otrzymała licencję będącą elementem tej infrastruktury – orzekł WSA w Gdańsku.

 • Promujesz cudze produkty w internecie? Powinieneś zapłacić wyższy podatek
  Przedsiębiorca, który w zamian za prowizję promowałby w internecie produkty lub usługi innych firm, powinien płacić 15-proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji indywidualnej.

 • Wygaszanie całych interpretacji dotyczących B+R to problem
  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po interpretacji ogólnej z 13 lutego 2024 r. (nr DD8.8203.1.2021) w sprawie ulgi B+R masowo zaczął wygaszać z urzędu interpretacje indywidualne. Problem w tym, że interpretacje są unieważniane w całości, a nie tylko w części, którą rozstrzygnął minister finansów.

 • Nowe obowiązki podatkowe od lipca. Jak DAC-7 wpłynie na sprzedawców online?
  Już 1 lipca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać unijna dyrektywa DAC-7, która przynosi istotne zmiany dla wszystkich sprzedawców działających przez internetowe platformy. Dyrektywa ta nakłada nowe obowiązki sprawozdawcze na platformy cyfrowe, takie jak Allegro, OLX, Vinted czy Booking. Zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie liczby niezgłoszonych działalności gospodarczych. Jak dyrektywa DAC-7 wpłynie na sprzedawców w internecie?

 • Poradnia rachunkowa 10 czerwca 2024


 • Treningi na miejskim boisku jednak z niższym podatkiem
  Spółka gminna, która odpłatnie udostępnia lokalne boiska piłkarskie zainteresowanym osobom fizycznym bądź klubom sportowym, świadczy w ten sposób usługę obłożoną 8-proc. stawką VAT – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej wiążącej informacji stawkowej.

wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates