Podatki
GP/PODATKI


 • Zatwierdzenie e-sprawozdania tylko do 30 czerwca
  Zasadniczo, procedura i terminy związane ze sprawozdawczością finansową nie zmieniły się. Zmieniła się jedynie forma. Zmiany w rachunkowości z dnia 1 października zastąpiły papierowe raporty e-sprawozdaniami finansowymi. Zostało niewiele czasu na zatwierdzenie tych dokumentów.

 • Podatek katastralny odwołany. Pytanie, czy to faktycznie powód do radości... [Analiza]
  Kiedy już mogło się wydawać, że prawdopodobieństwo zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym z wolna się materializuje, prezes rządzącej partii nieoczekiwanie, acz dość kategorycznie wykluczył taką możliwość. Co ciekawsze, domyślnie z perspektywą „raz na zawsze”. Pytanie, co to oznacza i czy jest to aby faktycznie najlepsza z możliwych wiadomość dla rodaków - pisze Jarosław Jędrzyński.

 • Zerowy PIT dla osób młodych realizuje postulat w sprawie obniżki klina podatkowego
  Zapowiedź MF o wprowadzeniu zerowego PIT dla osób do 26. roku życia realizuje postulat przedsiębiorców ws. obniżenia klina podatkowego - ocenia Przemysław Pruszyński z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Według niego najsprawiedliwsze byłoby obniżenie PIT dla wszystkich.

 • Jak ustalić koszty podatkowe w przypadku zwrotu z PPK?
  Zasadniczo wypłaty środków z PPK podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Jednak w przypadku niektórych rodzajów wypłat, np. gdy chodzi o zwrot z PPK przed ukończeniem 60. roku życia czy wypłatę po ukończeniu 60. roku życia, ale szybciej niż w ciągu 10 lat (tu częściowo), należy obliczyć i zapłacić podatek dochodowy.

 • Fiskus zmienił zdanie w sprawie inwestycji strefowych
  Do kwietnia dyrektor KIS potwierdzał, że zwolniony z podatku jest cały dochód z działalności objętej decyzją o wsparciu. Teraz uważa, że zwolniony może być tylko dochód z nowej inwestycji.

 • Kary za spóźnialstwo także nie można zaliczyć do kosztów podatkowych
  Kara za nieterminowe wykonanie usługi jest niczym innym jak karą za wadliwe jej wykonanie. Wydatki firmy poniesione na poczet jej spłaty nie mogą być więc zaliczone do kosztów przychodu – wynika ze stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

 • Skarga pauliańska. Nowa broń fiskusa przeciwko zalegającym z podatkami
  Skarga pauliańska wniesiona przez skarbówkę do sądu powszechnego będzie skutkować zawieszeniem terminu nie tylko poboru podatku, ale też jego wymiaru

 • Rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących [KOMENTARZ]
  Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Istotne znaczenie dla nich ma więc to, że z dniem 1 maja 2019 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o VAT dotyczące kas rejestrujących posiadających wbudowaną funkcjonalność, która umożliwia połączenie i przesyłanie informacji między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, czyli kasą on-line. Konieczna w związku z tym stała się też aktualizacja rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363). Minister finansów uczynił to, wydając nowe rozporządzenie z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 816), które weszło w życie również 1 maja br. To właśnie przepisy tego rozporządzenia są przedmiotem niniejszego komentarza.

 • Unijny import usług a VAT. Jak rozliczyć transakcje wewnątrzwspólnotowe?
  Polski VAT musi być zgodny z normami unijnymi. Jednym z istotniejszych elementów harmonizacji jest stosowana obecnie reguła faktycznego opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych w państwie konsumpcji, tj. w państwie docelowym.

 • PCC płacimy od wartości rynkowej. Nawet jeśli jest dwa razy większa od ceny zakupu
  Podatek od czynności cywilnoprawnych z reguły nalicza się od wartości rynkowej mieszkania w dniu jego zakupu. Co w sytuacji, kiedy podatnik kupił lokal za połowę mniejszą kwotę, a wcześniej na własną rękę dokonał remontu, który wpłynął na wycenę mieszkania?

 • Zmiany w VAT. Na razie łatanie dziur i uproszczenia rozliczeń
  Zostało pół roku na przygotowanie się do zmian w opodatkowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych i łańcuchowych. To niedużo, zważywszy, że nie wszystkie one będą korzystne dla przedsiębiorców. Problem mogą mieć firmy, które same przewożą swoje towary za granicę.

 • Berek: Nie byłem świadkiem działań prowadzących do rozszczelnienia systemu podatkowego
  Nie byłem nigdy świadkiem świadomych działań prowadzących do rozszczelnienia systemu podatkowego - zeznał w czwartek przed komisją śledczą ds. VAT b. szef Rządowego Centrum Legislacji i b. sekretarz Rady Ministrów Maciej Berek.

 • Obowiązkowy split payment. Wracają obawy o płynność
  Podwykonawcy budowlani nie będą musieli po przejściu z odwrotnego obciążenia na podzieloną płatność nieustannie występować o zwroty VAT. Do ogólnych zasad rozliczeń wrócą też sprzedawcy elektroniki

 • Nie każdy poprowadzi biuro rachunkowe. Certyfikaty dla księgowych wracają
  Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym systemem certyfikacji zawodu księgowego. Chce też wprowadzić obowiązek dokształcania. O takich planach poinformowała redakcję DGP Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej w Ministerstwie Finansów.

 • Dochody osób do 26. roku życia poniżej 85,5 tys. zł będą zwolnione z PIT
  Dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - przewiduje projekt opublikowany we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates