-
Wspólnik spółki osobowej dołączy do zeznania rocznego sprawozdanie finansowe
Taki obowiązek mają też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W obu przypadkach jest to konieczne, tylko jeśli ewidencja jest prowadzona w formie ksiąg rachunkowych.
-
Premier: Danina solidarnościowa odczuwalna dla najwyżej zarabiających
Danina solidarnościowa jeśli będzie w jakiś sposób odczuwalna to tylko dla tych, którzy będą naprawdę w pół procenta najwyżej zarabiających. Minister finansów stara się opracować w ciągu 14 dni zręby, pierwsze propozycje - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Węgrowie
-
Kiedy następuje przedawnienie straty podatkowej
„Nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy, w którym została ona poniesiona, w sytuacji gdy upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za ten rok” – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
-
Transakcje dotyczące kryptowalut zapisujemy w księgach podobnie jak inwestycje
Spółka w 2017 r. zainwestowała środki w bitcoiny. Czy powinniśmy je wycenić w sprawozdaniu finansowym za zeszły rok? Jak ująć ich częściowe rozliczenie w kwietniu 2018 r.?
-
Jak należy ująć przekazane nieodpłatnie składniki aktywów?
Przekazujemy nieodpłatnie w formie darowizny poszczególne składniki aktywów (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, rzeczowe aktywa obrotowe, środki pieniężne). Otrzymujemy również pod postacią darowizny różne kategorie aktywów. Jak powinniśmy rozliczać darowiznę na potrzeby podatku dochodowego oraz VAT ? Jak należy prawidłowo zaksięgować operacje związane z przekazaniem i otrzymaniem darowizny?
-
Państwo solidarnościowe. Morawiecki zapowiada wprowadzenie nowego podatku
Propozycję m.in. utworzenia specjalnego funduszu dla osób niepełnosprawnych, który byłby zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających, zapowiedział w piątek na spotkaniu z protestującymi premier Mateusz Morawiecki. Plan zmian ma zostać zaproponowany do połowy maja.
-
MF wycofuje się z pomysłu: Nie będzie PCC od kryptowalut
Nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC); MF nie odstępuje jednak od opodatkowania tego typu instrumentów, trwają prace legislacyjne w tej sprawie - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.
-
Gruza: Jeżeli dane makroekonomiczne pozwolą na obniżenie VAT, na pewno to zrobimy
Jeżeli dane makroekonomiczne, budżetowe w perspektywie roku, dwóch, trzech lat pozwolą na obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 do 22 proc., to na pewno to zrobimy - zadeklarował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.
-
Dom opieki jak galeria, akademik jak biurowiec. Polski rząd wypełni instrukcje Brukseli ws. podatku od nieruchomości komercyjnych
Wszystko wskazuje na to, że minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych pozostanie na dobre w przepisach o PIT i CIT. Nasz kraj doszedł bowiem ostatnio do porozumienia z Komisją Europejską, która prowadzi postępowanie w sprawie polskiej daniny.
-
Konstytucja biznesu wprowadza też zmiany w rachunkowości
Prowadzę księgi rachunkowe spółki. W ostatnim numerze tygodnika Podatki i Księgowość był artykuł o Konstytucji biznesu w kontekście podatkowym. Czy wprowadza ona jakieś zmiany w zakresie rachunkowości?
-
Kto działa jak handlowiec, musi zapłacić VAT
Małżonkowie, którzy kupili duże gospodarstwo rolne, wystąpili o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podzielili grunt na 80 działek, wyodrębnili 8 dróg wewnętrznych, wybudowali sieć wodociągową i znaleźli nabywców, działali jak profesjonaliści – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
-
Jak działa skarga pauliańska? Skarb Państwa ma prawo bronić się przed dłużnikami
Fiskus może podważać w sądach darowizny i inne transakcje, gdy zawierają je osoby zalegające z podatkami, by w ten sposób uciec przed zapłatą. Sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego to przestroga nie tylko dla dłużników, ale przede wszystkim dla osób, które zawierają z nimi transakcje. Muszą liczyć się z tym, że fiskus sięgnie po ich majątek.
-
Szef KAS znów ostrzega przed znakami towarowymi
Wspólnicy spółek osobowych, którzy w sztuczny sposób wymieniają znaki towarowe na nowe, aby zaoszczędzić na podatku dochodowym, muszą liczyć się z możliwością zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.
-
Spór o prawo do 50-proc. kosztów podatkowych. Kancelaria premiera przegrała z fiskusem
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów uważała, że jej pracownicy tworzący programy komputerowe mają prawo do 50-proc. kosztów podatkowych bez żadnych ograniczeń. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie się z tym nie zgodził.
-
Jawność podatkowa to nie tylko dane o CIT
Nie można utożsamiać transparentności podatkowej z ujawnianiem danych o zapłaconym podatku, bo może to zaburzać obraz kondycji rynkowej przedsiębiorcy – przestrzegali wczoraj eksperci firmy doradczej PwC podczas spotkania z dziennikarzami.