Start

Geneza
Towarzystwo powstało
z inicjatywy dr. hab. Stanisława Tadeusza Olejnika - profesora Akademii Świętokrzyskiej
w Kielcach
- Filia w Piotrkowie Trybunalskim, który w dniu 18 listopada 1999 r. zaprosił na zebranie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej kilkunastu mieszkańców Wielunia
i ziemi wieluńskiej.

Zebrani poparli projekt powołania Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, przyjęli projekt statutu oraz program działania [...]


Rocznik Wieluński,
tom I, 2001 r.

 
Aktualności

  W piątek 26 stycznia 2017 roku w bibliotece w Gałkowie Dużym (pow. łódzki-wschodni) miało miejsce spotkanie z prof. Krzysztofem Witczakiem (UŁ, WTN). Wygłosił on odczyt na temat regionalizmów tomaszowskich związanych z fabrykancką rodziną Landsbergów, a także o wartości i celowości badań oraz działań regionalnych.

Zobacz więcej...  Dnia 15 stycznia 2018 w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (ul. Kredytowa 4) odbyła się prezentacja książki dr Ewy Jóźwiak pt. Sachsowie. Drogi do polskości wydanej w 2017 roku przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe.

Zobacz więcej...  11 stycznia 2017 roku, na zaproszenie grupy "Szlak wieluńskich Żydów" z II LO im. Janusza Korczaka, gościli w szkole prezes WTN Zdzisław Włodarczyk oraz Piotr Pawlak (WTN, Społeczny Opiekun Zabytków). W spotkaniu, oprócz licznie zgromadzonej młodzieży uczestniczyły: dyrektor Renata Tatara oraz opiekunka "Szlaku" Agnieszka Mysakowska.

Zobacz więcej...  Wielebny Księże Profesorze
Szanowny Jubilacie

Z okazji podniosłego Jubileuszu 80-lecia Urodzin pragniemy złożyć najszczersze życzenia dobrego zdrowia, wytrwałości w realizacji powziętych planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności.


Zobacz więcej...  W dniu 25 listopada 2017 roku w Muzeum w Praszce odbyło się
III Sympozjum Regionalistów - Praszka 2017, zorganizowane przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum w Praszce. Trzecie już spotkanie miłośników przeszłości i dnia codziennego swojej najbliższej okolicy zgromadziło regionalistów z województw: łódzkiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Zobacz więcej...  W niedzielę 26 listopada w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wieluniu odbyła się promocja książki Ewy Jóźwiak

Sachsowie.
Polacy z wyboru


Zobacz więcej...  Z inicjatywy Społecznego Opiekuna Zabytków Piotra Pawlaka (WTN) 26 października 2017 roku uczniowie kl. IIIa Gimnazjum w Ostrówku pod opieką mgr Renaty Kiełbasy uprzątnęli teren nekropolii w Dobroszynie. Pomalowano bramę wjazdową oraz oczyszczono istniejące nagrobki. Pomocy udzielili pracownicy Urzędu Gminy w Ostrówku.

Zobacz więcej...  W dniu 5 października 2017 r. w Archiwum Państwowym w Poznaniu odbyło się zebranie naukowe, które prowadził dyr. Henryk Krystek.
Jednym z punktów programu było wystąpienie dr. Zdzisława Włodarczyka pt. "Współpraca archiwów państwowych z regionalnymi towarzystwami naukowymi".

Zobacz więcej...  "Krajobraz dziedzictwa powiatu oleskiego" to temat spotkania, jakie odbyło się 8 września 2017 r. w Muzeum w Praszce, w ramach cyklu "Historia lokalna w powiecie oleskim".

Zobacz więcej...


  "To już dziesiąty numer "Rocznika Powiatu Oleskiego" - cyklicznej publikacji, która stara się ocalić od zapomnienia i upowszechniać bogatą historię tej ziemi oraz jej mieszkańców. Budować świadomość, tożsamość i więź" napisał Starosta Oleski Stanisław Belka we wstępie do jubileuszowego dziesiątego numeru periodyku.

Zobacz więcej...
Informacje podstawowe  do góry  Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.

© 2016 hobby_TOT - WTN. Wszelkie prawa zastrzeżone.