Start

Geneza
Towarzystwo powstało
z inicjatywy dr. hab. Stanisława Tadeusza Olejnika - profesora Akademii Świętokrzyskiej
w Kielcach
- Filia w Piotrkowie Trybunalskim, który w dniu 18 listopada 1999 r. zaprosił na zebranie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej kilkunastu mieszkańców Wielunia
i ziemi wieluńskiej.

Zebrani poparli projekt powołania Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, przyjęli projekt statutu oraz program działania [...]


Rocznik Wieluński,
tom I, 2001 r.

 


 

Aktualności
  W dniu 7 marca 2019 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się promocja książki Tadeusza Olejnika pt. "Historia - moja miłość". Publikacja, która liczy ponad 500 stron to zbiór artykułów naukowych autorstwa Profesora. Zostały one podzielone na trzy części: Vieluniana, Z dziejów Polskiego pożarnictwa i W kręgu regionalizmu.

Więcej można zobaczyć na witrynie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.  W dniu 8 stycznia 2019 w Oleśnie odbyło się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżnienie "January 2018" przyznano m.in. prezesowi WTN Zdzisławowi Włodarczykowi.

Zobacz więcej... 

Z satysfakcą infirmujemy, że w roku minionym otrzymaliśmy w ramach przekazywanego 1 procenta od Waszych podatków
kwotę 1 670,58 zł
Serdecznie dziękujemy!
  24 listopada 2018 roku, po raz czwarty, w gościnnych murach w Muzeum w Praszce odbyło się sympozjum regionalistów ("Blisko i daleko IV"). Przybyłych gości powitali dyrektor Muzeum w Praszce Zbigniew Szczerbik oraz prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego Zdzisław Włodarczyk. Ponad 50 uczestników spotkania mogło wysłuchać kilkunastu referatów.

Zobacz więcej...  re:WITALIZACJA pamięci. Konopnica”.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” przy udziale Szkoły Podstawowej w Konopnicy oraz Instytutu Archeologii UŁ, to interdyscyplinarne i pilotażowe przedsięwzięcie rozwijające otwartość i szacunek dla regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz więcej...  Ukazała się trzydziesta pierwsza publikacja Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Zobacz więcej...  17 października 2018 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie miała miejsce uroczysta promocja Wieruszowskiego Słownika Biograficznego. Wydawnictwo, efekt pracy licznego zespołu autorskiego powstało pod redakcją Jana Książka. Publikacja prezentuje biogramy osób zasłużonych dla Wieruszowa i regionu, które trwale zaznaczyły swą obecność w ich przestrzeni społeczno-kulturowej.

Zobacz więcej...  11 października 2018 r. odbyła się uroczystość nadania godności Członka Honorowego Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego profesorowi zwyczajnemu doktorowi habilitowanemu Andrzejowi Zawadzie.

Zobacz więcej...  W dniu 27 września 2018 roku ks. dr hab. Sławomir Zabraniak, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek naszego Towarzystwa, otrzymał z rąk Jego Magnificencji prof. dra hab. Sylwestra Czopka nominację na stanowisko Profesora UR.

Zobacz więcej...  19 września 2018 roku w ramach projektu "Historia lokalna w powiecie oleskim" odbyło się 168 spotkanie z tego cyklu - gospodarzem imprezy było Muzeum w Praszce. Jako pierwszy wystąpił starosta oleski Stanisław Belka, który nawiązał do tematyki spotkania - 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Mówca wspomniał również, że członkowie WTN wielokrotnie uczestniczyli w projekcie jako prelegenci.

Zobacz więcej...  W niedzielę 16 września 2018 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszynie odbyła się promocja książki pt. Gaszyn. Szkice z dziejów wsi. Książka jest trzydziestą publikacją Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego...

Zobacz więcej...  W ramach cyklu EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA "NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH" (8-9/15-16 wrzesień 2018) odbyła się w Zduńskiej Woli sesja popularnonaukowa "Wkład protestantów w budowanie niepodległości na ziemiach Polski centralnej".
Otwarcia obrad dokonał proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zduńskiej Woli ks. Cezary Jordan.

Zobacz więcej...Z wielkim smutkiem informujemy,
że w wieku 84 lat
w dniu 20 lipca zmarła
Honorata
Skoczylas-Stawska
,
wieloletni członek Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego,
Honorowa Obywatelka Wielunia.

Została pochowana na wieluńskim cmantarzu w dniu 25 lipca b.r.
  W dniach 7-8 czerwca 2018 roku odbywała się w Łodzi interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. "Ludzie wojny". Jej celem była m.in. prezentacja postaci, które zapisały się na kartach historii wojen - bohaterów i zdrajców, wybitnych wodzów i nieudaczników, osób znanych i tych pozostających dotąd w cieniu, zwycięzców i pokonanych.

Zobacz więcej...  Ukazał się nowy Rocznik Wieluński
Zobacz więcej...  W czasie dorocznego zebrania sprawozdawczego WTN zostały wręczone tegoroczne Nagrody Im. Jana Długosza Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Zobacz więcej..  25 maja 2018 r. odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze WTN. Jednym z ważniejszych punktów programu było wręczenie nagród im. Jana Długosza, przyznawanych przez Towarzystwo za szczególne zasługi w prezentacji przeszłości historycznej ziemi wieluńskiej Stałym punktem programu była prezentacja nowego tomu "Rocznika Wieluńskiego", dokonana przez redaktor naczelną dr Lubomirę Tyszler.

Zobacz więcej...Informacje podstawowe  do góry  

Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.

© 2016 hobby_TOT - WTN. Wszelkie prawa zastrzeżone.